السلام علیک ایتها الصدیقه الشهیده مجمع دلسوختگان بقیع بیرجند-سجادشهر

امام حسن مجتبی علیه السلام(سیری گذرا )

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم والعن اعدائهم

در محضر امام حسن علیه السلام

نام : حسن (علیه السلام)

لقب: سبط  ، سید ، زكى ، مجتبى

نام پدر: علی بن ابی طالب علیهما السلام

نام مادر : فاطمه زهرا  علیها السلام

تاریخ تولد : نیمه ماه رمضان سال سوم ه .ق

تاریخ شهادت : 7صفر سال50  ه .ق ( به روایتی 28 صفر)

محل شهادت : مدینه

قاتل : جعده  دختر  اشعث لعنت الله علیهما

مدت عمر : چهل و هفت سال

محل دفن : بقیع

  برای دسترسی به الباقی گفتار روی ادامه مطلب کلیک کنید

سیری گذرا در زندگی حضرت

            سال سوم هجری هنگامی که امام حسن مجتبی   به دنیا آمدند ، اسماء ایشان را در پارچه زردی قرار داد . پیامبر     فرمودند پارچه زرد را عوض کرده و در پارچه سفید بگذارند سپس پیامبر     او را بوسیده و در گوش راست اذان و در گوش چپ اقامه گفتند خداوند جبرئیل را فرستاد تا به پیامبر    تبریک گفته و بگوید که نام او را همنام فرزند هارون     قرار دهند چون جایگاه  امیرالمومنین      برای پیامبر     مانند جایگاه هارون برای موسی    است  وپیامبر    نام او را حسن   نهادند و در روز هفتم با دست خودشان برای او قربانی و عقیقه کرده و موهای سر او را تراشیده و هم وزن آن صدقه دادند .

حکایت

            * در زمان کودکی امام حسن    چون درب خانه حضرت زهرا     به مسجد باز می شد روزی پیامبر    بر روی منبر مشغول خطبه بودند که امام حسن    وارد شدند رسول خدا    از منبر پایین آمدند و ایشان را در آغوش گرفتند . و نیز می فرمودند : خدایا من او را دوست میدارم  و هر کس او را دوست می دارد دوست می دارم و نیز می فرمودند : ای مردم هر کس به من علاقه دارد باید محب حسن    باشد

            ** زمانی که پیامبر      مسیحیان نجران را به اسلام دعوت کردند پس از دلایل متعدد و نپذیرفتن مسیحیان ، قرار شد مباهله انجام شود (یعنی پیامبر   ومسیحیان دعا کنندکه خداوند دروغگو را رسوا کند و دعای هرکس مستجاب شد نشان می دهد برحق است .) در این هنگام خداوند دستور داد (آل عمران 61) پیامبر   هنگام دعا کردن علاوه بر امیرالمومنین وحضرت زهرا ، امام حسن وامام حسین        نیز باید از ارکان مباهله باشند . در آن هنگام با وجود ابراهیم پسر پیامبر[1]  و مادرش ماریه قبطیه وحضرت زینب و همسران  پیامبر و صحابه پیر وجوان و ... ، تنها اهل بیت     برگزیده الهی شدند. پس امام حسن    در آن سن کم یکی از ارکان استجابت دعا بوده و  از همه یاران پیامبر برتر بودند و در این هنگام پیامبر    با کسائی (عبایی) آنان را در برگرفته و به خداوند عرض کرد اینان اهل بیت من هستند و خداوند آیه تطهیر (احزاب 33) را نازل کرد و فرمود خدا اراده کرده است هر گونه بدی وپلیدی را از اهل بیت     دور کند وآنان را بسیار مطهر نورانی ، پاک و معصوم قرار دهد.

            *** بیعت مردم با امام حسن علیه السلام بعنوان جانشین پیامبر در روز غدیر واقع شد . در عیدالله غدیرخم مردم از طرف خداوند   مامور شدند که  با امام حسن وپدر و برادر بزرگوارشان  تا امام زمان علیهم السلام بعنوان ائمه بعد از پیامبر     بیعت کنند .

            **** جنگ جمل بود وشتر عایشه به عنوان  نماد لشگر ناکثین(پیمان شکنان) خودنمایی میکرد دلاوران متعددی از لشکر اسلام برای کشتن شتر به آن حمله کردند ولی موفق نشدند . امیرالمومنین    نیزه خود را به سردار شجاع لشکر ، محمد حنفیه دادند و فرمودند برو  و شتر را نحر کن محمد رفت و برگشت و گفت به شدت از شتر محافظت میشود .[2] امیرالمومنین    نیزه را به امام حسن    دادند و ایشان در زمان کوتاهی با پیروزی برگشتند چون با نحر شتر لشکر دشمن شکست خورد.

شهادت

      امام حسن   به برادرشان امام حسین    وصیت فرمودند : هر گاه من از دنیا رفتم چشم مرا بپوشان و غسل بده و كفن كن و كنار مزار جدم رسول خدا صلی الله علیه وآله ببر[3]. سپس فرمودند : سعى كن در پاى جنازه من ، خونی ریخته نشود. بعد از شهادت حضرت در هفتم صفر ، عایشه در حالی که بر قاطری سوار بود به مروانیان دستور داد جلوی تشیع جنازه را گرفته و سپس بدن مطهر امام حسن مجتبی     را تیرباران کنند .

هفتم صفر روز عزا یا شادی

برای شهادت امام حسن   دو قول مطرح شده است :

 بیست و هشت صفر ( قول ضعیف و مشهور در ایران  بجز  قم)

هفتم صفر (قول قوی و مشهور در بین شیعیان جهان )

 و از سویی (به روایتی) هفتم صفر میلاد امام کاظم   است [4] اما سوال اینجاست چرا در ایران ( بجز قم )  برخلاف همه شیعیان جهان هفتم صفر را شهادت امام حسن مجتبی  نمی دانند ؟ آیت الله مجتهدی تهرانی (ره)  اینطور می فرمودند"چون ناصرالدین شاه ، تولدش در این روز بود[5] و برای اینکه روز تولدش مصادف با شبِ شهادت امام حسن مجتبی نباشد تا بتوانند جشن بگیرند، این دست کاری را در تقویم کرده اند."

در محضر بزرگان

            مرسوم در حوزه علمیّه قم ونجف این است که در  روز هفتم صفر به عزاداری امام حسن مجتبی     می پردازند.[6]

            ** مرحوم شیخ عبدالکریم حائری یزدی (ره) موسس حوزه علمیه قم در روز هفتم صفر حوزه و بازار را تعطیل و به عزاداری می پرداختند.

            ** آیت‌الله وحید خراسانی (حفظه الله) در این زمینه فرمودند: به آنچه فقیه محقق ، مؤسس حوزه علمیه فرموده‌اند ، باید عمل شود.

            ** آیت‌الله میرزا جواد تبریزی (ره):  محرم و صفر ماه‌های حزن بر سیدالشهداء و خاندان اهل بیت علیهم السلام می‌باشد و باید به مجالس عزاداری  و روضه خوانی بگذرد.

            **آیت‌الله صافی گلپایگانی(حفظه الله):  برپائی مجلس میلاد ائمه علیهم السلام بسیار خوب و مناسب است اما چون هفتم صفر بنا بر بعضی اقوال مصادف با سالروز شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام می‌باشد و از طرفی تمام ماه محرم و صفر ماه‌های حزن آل الله و کاروان داغدار و مصیبت زده حضرت سیدالشهداء علیه السلام است ، سزاوار است در این دوماه مجلس روضه و عزا برپا نموده و از مجالس جشن و سرور جدا اجتناب نمود.

            ** آیت‌الله شبیری زنجانی (حفظه الله):  عزاداری روز هفتم ماه صفر به عنوان سوگواری سبط اکبر (علیه السلام) و تعطیل بازار که سنت شیعیان بوده ، از شعائر دینی است که باید محفوظ بماند و با ذکر مناقب امام هفتم (علیه السلام) منافات ندارد.[1] پیامبر پسر خردسال ومحبوبی داشتند بنام ابراهیم که در سال هشتم  هجری قمری به دنیا آمد و  در 18 رجب سال دهم قمری بدرود حیات گفت.

[2] نقل شده بین ۴۰ تا ۲۷۰۰ نفر برای محافظت ازشتر کشته شدند.

[3] فَإِذَا قَضَیْتُ فَغَمِّضْنِی وَ غَسِّلْنِی وَ كَفِّنِّی وَ احْمِلْنِی عَلَى سَرِیرِی إِلَى قَبْرِ جَدِّی رَسُولِ اللَّهِ

[4] قول قوی در میلاد امام کاظم دهه اخر ذی الحجه می باشد گرچه برفرض صحت آن بخاطر تقارنش با روز شهادت امام حسن مجتبی   ، عزا بر شادی  مقدم می شود ( مثلا اگر در یک روز هم شماصاحب فرزندی شوید وهم فرزند دیگری با فجیع ترین وضع کشته شود عرفا آن روز ، روز عزای شماست) .

[5] ناصر الدین شاه در ششم صفر ۱۲۴۷ ه.ق در دهکده کهنمو از توابع اسکو در نزدیکی تبریز به دنیا آمد.[۴]

[6] حتی حرم حضرت امام کاظم     در کاظمین نیز در روز هفتم صفر سیاهپوش وعزادار است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic